İşe Alım – Dramatik

İşe Alım – DramatİK

Sizdrama, insan kaynakları departmanlarına, farklı ve yenilikçi bir hizmet sunarak işe alımda yeni bir bakış açısının kapılarını açıyor.

DramatİK, şirketlerin toplu işe alımlarında, personelin alınacak pozisyona ve kurum vizyonuna uygun olup olmadığını anlamaya dair önemli bir uygulama desteği vermektedir. Kurum, bu uygulama aşamalarının tamamını talep edebileceği gibi sadece ihtiyaç duyduğu kadarını da  hizmet olarak isteyebilir.

  • Kişilik testi
  • İşe alımda tanıma ve seçme
  • İşe alınan personelin eğitimi

DramatİK / İşe alımda tanıma ve seçme; oturumları ile adaylar bir grup yaşantısı içinde kendilerini ifade etme şansı elde ederken, İK birimi ise o oturumlarda adayların doğal davranışlarına ilişkin doğal gözleme dayalı birçok bilgi edinebiliyor.

Oturum içeriği iş pozisyonundan beklenen roller ve özellikler ne ise o özellikleri ortaya çıkaracak şekilde psikologlar, İK danışmanları ve drama eğitmenleri tarafından oluşturulmaktadır.

Uygulama öncesi planlamalar, uygulama anındaki gözlemler ve uygulama sonrası paylaşımlar ekibimiz ve kurumun İK departmanı ile birlikte oluşturulmakta ve değerlendirilmektedir.

DramatİK uygulaması hem başvuru yapan adaylara kendilerini uygun şekilde ifade etmeleri için bir fırsat vermek hem de onları kısa sürede daha etkin bir şekilde tanıma şansı elde etmek için etkili bir yöntemdir.

Neden DramatİK:

Drama ortamında adaylar kendilerini olduğu gibi ifade etme, ortaya koyma şansı elde ederler. Bireysel mülakatlarda var olan yapılandırılmış sorulara önceden hazırlanmış cevaplar gelirken, DramatİK programında ön hazırlık olamayacağı için özgün davranış gözlemlenebilir.
Adayların keyifli bir işe alım sürecinden geçmeleri sonuç ne olursa olsun kuruma karşı pozitif bir duygu durumuna sahip olmalarını sağlar.
DramatİK, İK departmanlarının kararlarının pekişmesine, kararsızlıklarının ise netleşmesine olanak sağlayan özel teknikleri sunar.
Grup içi yaşantılar kişilerin sosyal yaşam becerilerine dair tutumlarını ortaya çıkarır.
Yapılandırılmış bir ortamda kişiler arası ilişkiler, kişilerin ilişki kurma biçimlerine dair ipuçları verir.
Doğal gözlem olanağı doğal davranış için en gerçek değerlendirme şansını sağlar.
Adayların kişisel özellikleri kısa sürede gözle görünür bir hale gelir ve o özelliklere gore farklı iş pozisyonlarına da yönlendirme yapılabilir.
Hızlı ve etkin bir yöntemdir.
Oturum içeriğine gore katılmıclarda var olan sabır, sorumluluk, yardımlaşma, paylaşma, takım ruhu, saygı gibi değerler gözle görünür bir hale gelir.
Hem adaylar hem de İK departmanları için işe alım sürecini keyifli ve verimli bir dinamiğe dönüştürür.

Bu programdan yararlanmak için hemen bizi arayın.